Koksnes plātnes

Koksnes plātnes

Koks ir populārākais būvniecības materiāls pasaulē, bet, salīdzinot ar koksnes plātnēm, tam ir vairāki trūkumi. Koks ir dzīvs materiāls, tā stiprība nav viendabīga. Tāpat būvniecībā nav izmantojami maza diametra koki. Attīstoties ekonomikai, pieaug vajadzība pēc koksnes materiāliem un koksnes resursu efektīvāku izmantošanu. Daži no koksnes paneļiem nelīdzinās koksnei, bet daži ir saglabājuši savu estētisko skaistumu, piemēram, finieris, saplāksnis, LVL, galdnieka plātne.

Finieris 

Bērza finierisFinieris ir plānā kārtā nolobīta vai drāzta plāksne. Finieris parasti ir biezumā 0,1..3,5 mm un to parasti līmē pie citiem koksnes paneļiem (pie kokskaidu plātnes vai MDF), lai izgatavotu gludus un skaistus paneļus, piemēram, durvīm, galda virsmām un mēbeļu detaļām.

Ir 2 veidu finieri: lobītie un drāztie.

Lobītos finierus iegūst no finierklučiem. Lobīšanas procesā griešana notiek plaknē, kas paralēla koksnes šķiedrām. Griešanas virziens ir perpendikulārs koksnes šķiedru virzienam. Finierklucis rotē ap nekustīgu asi, bet nazis pārvietojas rotācijas ass virzienā.

Lai iegūtu drāzto finieri, koksne netiek rotēta, bet drāšana notiek taisnā plaknē. Drāztā finiera izmērs ir vienāds ar apstrādājamā kluča virsmas attiecīgajiem izmēriem.

Finiera pielietojums

Finierus izmanto mēbeļu detaļu, durvju un parketa ražošanā, taču visbiežāk saplākšņu ražošanā, finierus salīmējot kopā. Lobīto finieru biezums ir no 0,1 līdz 3,5 mm. Lobīt var visu koku sugu klučus.

Saplāksnis

Bērza saplāksnisSaplāksni iegūst, salīmējot kopā vairākus finierus, visbiežāk izmantojot fenolu sveķa līmi. Šķiedru virziens blakus esošajām kārtām saplākšņa plātnē ir perpendikulārs.

Lai saplāksni saražotu, vispirms finierkluči tiek mērcēti baseinos (ūdens temperatūra 40-50o C), pēc tam tos mizo un sagarumo nepieciešamajā garumā. Tad loba (uz rotējošo finierkluci virza lobnazi, iegūstot garu finierlentu).

Nolobīto finiera lentu sagriež nepieciešamajā garumā un žāvē. Pēc tam notiek šķirošana, vadoties pēc koksnes defektiem, finiera formāta, kā arī novērš nepietiekami izžāvētu finieru nokļūšanu tālākajā apstrādes procesā.

Pēc tam izžāvētos finierus piegriež, no finieriem izgriež defektus un finiera gabalus saaudzē kopā gan platumā, gan garumā.

Sagatavotos finierus noklāj ar līmi un veido pilna formāta un konstrukcijas finiera paku.

Pēc pakas sagatavošanas veic auksto presēšanu, tādejādi uzlabojot pakas ievirzīšanu karstajā presē, kurā ar spiediena palīdzību paku saspiež, radot nepieciešamo līmes saskari ar finieri. Pēc karstās presēšanas saplāksni noslīpē un apzāģē un saplāksnis ir gatavs.

Saplākšņa pielietojums

Būvniecība, transporta industrija (smago kravas automašīnu piekabju grīdās, mikroautobusu iekšējā apdarē, kuģu būvē un citur), mēbeles, rotaļlietas, dizaina priekšmeti, betonēšanas veidņi, sastatnes, skatuves.

Nopērkams: E-veikalā, Plātņu namos, būvniecības veikalos un citur.
Galdnieka plātne (blockboard)

Galdnieka plātne ir no kārtām salīmēts panelis. Parasti izmanto platumā salīmētas skujkoka lameles viduskārtās un ārpusē - saplāksni.

Galdnieka plātnes pielietojums

Galdnieka plātnes izmanto durvju, galda virsmu, plauktu izgatavošanā un starpsienās, parasti lieto iekštelpās.

OSB (oriented strand board) 

OSB (orientētās skaidu plātnes)OSB tiek izgatavots no liela izmēra skaidām (garums 2-15 cm), kas salīmētas kopā ar sintētiskajiem sveķiem. Katrai skaidu kārtai ir savs virziens, virsma ir raupja. OSB plātnes fizikāli mehāniskās īpašības ir sliktākas kā saplāksnim, bet tas ir lētāks materiāls.

OSB ražošanā izmanto kokus, kas aug ātri, piemēram, apsi, papeli, priedi un citus ātraugošos kokus. Šos kokus sašķeldo lielās skaidās, pēc tam izžāvē un apstrādā ar saistvielām. Lai izveidotu paneli, skaidas tiek izklātas, veidojot paneli, un augstā temperatūrā sapresētas.

OSB pielietojums

Celtniecība (melnās grīdas, sienas, jumti), iepakojums, karkasi polstermēbelēs.

Nopērkams: E-veikalā, Plātņu namos, būvniecības veikalos un citur.

Kokskaidu plātne

Kokskaidu plātnesPlātne, kas sastāv no smalki sasmalcinātām koksnes daļiņām (skaidas un koksnes putekļi, kas sadalītas pa frakcijām - ārpusē smalkās frakcijas, vidus slānī rupjās frakcijas koksnes daļiņas), tās sapresējot kopā ar līmi.

KSP nav piemērots mitrām vietām vai to turēšanai ūdenī, jo plātne viegli uzbriest. Panelim ir mazs blīvums, līdz ar to šajos paneļos slikti turas skrūves un mēbeles būs mazāk izturīgas.

Tas ir lēts un viegls materiāls, tāpēc to plaši izmanto mēbeļu izgatavošanā.

Kokskaidu plātnes pielietojums

Izmanto galvenokārt mēbeļu izgatavošanā, pagaidu sienās, starpsienās un grīdās, kurās nav nepieciešami stipri un izturīgi materiāli un iepakojumā.

Nopērkams: būvniecības veikalos, specializētajos plātņu veikalos.

MDF (medium-density fibreboard)

MDF ir koksnes panelis, kas sastāv no ļoti smalkām koksnes daļiņām, kas sapresētas kopā ar līmi.

MDF ir izturīgāks materiāls par KSP, tam ir lielāks blīvums, tas ir gludāks, kā arī to ir vieglāk gruntēt un krāsot. Salīdzinot ar KSP, MDF ir izturīgāks pret mitrumu.

MDF pielietojums

Izmanto mēbeļu izgatavošanā un starpsienās, kurām nav vajadzīgas stipras mehāniskās īpašības.

Nopērkams: būvniecības veikalos, specializētajos plātņu veikalos.

LVL (laminated veneer lumber)

LVL ir samērā jauns materiāls, to ražo, finierus (parasti 3 mm biezas, bet iespējams arī no 1 mm līdz 6 mm) salīmējot kopā.

Tam ir vairākas priekšrocības, salīdzinot ar dēli: tas ir izturīgāks, taisnāks un viendabīgāks, mazāk liecas un vērpjas, kā arī iespējami garāki izmēri nekā dēļiem.

Ražošanas process ir līdzīgs kā saplāksnim - kokus mērcē, pēc tam loba un iegūtās 3 mm finierus salīmē kopā karstajā presē.

LVL pielietojums

Plaši izmanto ēku konstrukcijās.

Nopērkams: E-veikalā un Plātņu namos.