Apstrāde

Apstrāde

Piezāģēšana

Viena no saplākšņa priekšrocībām ir tā ērtās apstrādes iespējas. Saplāksni var mehāniski apstrādāt (zāģēt, frēzēt, un tml.), izmantojot kokapstrādes iekārtas un līnijas, kā arī rokas elektriskos un pneimatiskos instrumentus.

Tā kā saplāksni veido vairākas finiera un līmes kārtas, ieteicams lietot kokapstrādes griezējinstrumentus ar cietsakausējuma asmeņiem.

Piezāģējot saplāksni, vēlams vispirms piezāģēt perpendikulāri virsējās kārtas finiera šķiedru virzienam, pēc tam šķiedru virzienā, tādā veidā izvairoties no virsējā finiera noraušanas plātņu stūros.

Saplāksnis jānovieto ar labo pusi uz augšu, tādejādi izvairoties no izrāvumiem un iegūstot kvalitatīvu virsmu.

Ja izmanto ripzāģmašīnu ar aizzāģi, tad izrāvumi neveidojas ne augšējā, ne apakšējā pusē.

Labāka rezultāta sasniegšanai ieteicams liels zāģa griešanās ātrums un mazs padeves ātrums.

Urbumu veidošana

Urbjot saplāksnis attiecībā pret urbi (ar augšējo novietojumu) jānovieto ar labo pusi uz augšu, un noteikti jāizmanto asi koksnes materiālu apstrādei paredzēti urbji.

Ja saplāksnī ir jāveido caurejošie urbumi, zem detaļas jābūt novietotai gludai atduras virsmai, tādejādi izvairoties no izrāvumiem detaļas kreisajā pusē, vai arī pēc tam jāveido padziļinājums 45 grādu leņķī - skrūves iegremdēšanai (zeņķējums).

Frēzēšana

Līdzīgi kā piezāģēšanā, veicot saplākšņa apstrādi uz frēzēšanas iekārtām, ieteicams liels frēzes rotācijas ātrums un mazs padeves ātrums.

Slīpēšana

Saplāksni var slīpēt gan šķērsām, gan šķiedru virzienā ar dažādas graudainības slīppapīru, parasti tas ir Nr. 80 vai 100.

Augstas kvalitātes virsmas iegūšanai ieteicams slīpēt saplāksni virsējā finiera šķiedru virzienā.

Ja virsma jāsagatavo apdarei, to slīpē ar Nr. 150 vai 180 graudainības slīppapīru.