Uzbriešana mitrumā

Uzbriešana mitrumā

Līdzīgi kā citi koksnes materiāli arī saplāksnis ir higroskopisks materiāls. Saplākšņa mitruma saturs ir atkarīgs no apkārtējās vides temperatūras un gaisa relatīvā mitruma. "Latvijas Finierī" ražotam bērza saplāksnim mitrums ir 7-10% robežās.

Mitruma saturs transportēšanas vai uzglabāšanas laikā var mainīties. Uzglabājot saplāksni vietā, kur apkārtējās vides gaisa temperatūrā ir +20oC un relatīvais mitrums 65%, tā mitruma saturs var sasniegt 8 -12%. Uzņemot vai izdalot mitrumu par 1%, aptuvenās saplākšņa gabarītizmēru izmaiņas ir: garumā 0,02%, platumā 0,02% un biezumā 0,3%.

Ziemas un lietus periodam raksturīgs, ka, transportējot un uzglabājot saplāksni objektos, saplākšņa lokšņu malās parādās uzbriešanas pazīmes, jo saplāksnis no ražošanas nonāk noliktavā ar salīdzinoši zemu mitruma saturu un atmosfēras relatīvā mitruma ietekmē notiek saplākšņa mitruma satura palielināšanās.

Saplākšņa virsma ar fenola filmas pārklājumu ir pasargāta no mitruma piekļuves, tomēr, pat ja maliņas ir krāsotas, tas nevar pilnībā aizsargāt saplāksni no mitruma piekļuves. Saplāksnim atrodoties mitrākos apstākļos, mitruma izlīdzsvarošanās notiek sākot no saplākšņa loksnes malām. Pēc noteikta laika mitruma saturs izlīdzinās pa visu saplākšņa loksni, kā rezultātā arī vizuāli redzamā saplākšņa uzbriešana mazinās.

Ja saplākšņa līmēšanas procesā izmantota mitrumizturīgā līme, saplāksnis mitrā vidē neatlīmējas.